janior_tsk
1 0 9 czerwca 2009 janior_tsk

Złoty pozostaje słaby pod wpływem sytuacji na Łotwie

Źródło: http://gospodarka.gazeta.pl/Gielda/1,85951,6701170,Zloty_...

Zdaniem ekonomistów, złoty znajduje się pod presją deprecjacyjną ze względu na sytuację na Łotwie i w ciągu najbliższych dni może osłabić się do 4,60-4,65/EUR. Dobre nastroje zagościły na rynek FI.

"Złoty pod tą presją znajduje się już od kilku dni. Są spore szanse, że złoty w dalszym ciągu będzie tracić. Jeśli trwale przełamany zostanie poziom 4,55/EUR to spodziewam się, że w ciągu najbliższych dni złoty może się osłabić do 4,60-4,65/EUR" - powiedział PAP Marcin Grotek, ekonomista Raiffeisen Banku.

Zdaniem Grotka, wsparciem dla złotego byłaby decyzja Międzynarodowego Funduszu Walutowego o przyznaniu Łotwie pomocy finansowej. Dodał, że dane makro w bieżącym tygodniu będą miały "kosmetyczny" wpływ na kurs złotego.

"Dziś złoty zachowuje się stabilnie, waha się wokół 4,55 za euro. Rano mieliśmy 3-groszowe osłabienie, złoty spadł z 4,53/EUR na 4,57/EUR. Było to związane z ruchem na euro-dolarze" - powiedział Grotek.

W poniedziałek Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie, że środowy przetarg obligacji się nie odbędzie.

"Ta decyzja wpłynęła pozytywnie na rynek długu" - powiedział PAP Maciej Kuczek z Fortis Banku. Kuczek tłumaczy tę decyzję resortu udanymi poprzednimi aukcjami obligacji i brakiem potrzeby zaciągania długu.

Drugim czynnikiem, który poprawił w poniedziałek nastroje inwestorów był, zdaniem Kuczka, przetarg bonów. MF sprzedało na poniedziałkowym przetargu bony 52-tygodniowe za 1.600,0 mln zł przy popycie 5.932,95 mln zł.

"Jeśli w najbliższych dniach złoty by nie tracił, to dobry sentyment na rynku długu powinien trwać" - powiedział Kuczek.


News jest opinią użytkownika janior_tsk i wydawca Portalu nie odpowiada za jego treść. Zgłoś błąd lub nadużycie

Wasze komentarze

Komentarze moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy