TwojeFinanse
17 5 7 maja 2018 TwojeFinanse
Artykuł sponsorowany

Pracowniczy program emerytalny, czyli dojrzałe podejście do przy

Emerytura – okres w życiu człowieka, o którym wielu młodych ludzi obecnie w ogóle nie myśli. Uważa ją za coś odległego, czym nie ma sensu zawracać sobie teraz głowy. Jednak czy tego chcemy czy nie, zbliża się ona nieubłaganie, dlatego warto pomyśleć o niej wcześniej. Dlaczego? Nie da się ukryć, że zwykła emerytura wyniesie nie więcej niż 30-40% twojego zarobku i patrząc na to obiektywnie, może ona być niewystarczająca dla przeciętnego obywatela, nawet na podstawowe wydatki, a co dopiero na zasłużony i upragniony odpoczynek po wielu latach. Idealnym rozwiązaniem na zapewnienie sobie godnej jesieni życia, jest PPE, czyli Pracowniczy Program Emerytalny. Na czym polega ta idea?

Co to jest PPE?

Pracownicze Programy Emerytalne są systematyczną formą oszczędzania funduszy na przyszłą emeryturę. Osobom, które należą do tego programu, pracodawca nalicza i odprowadza składki do konkretnej instytucji państwowej, która jest odpowiedzialna za gromadzenie i pomnażanie tych pieniędzy. Zebrane fundusze wypłacone są po uzyskaniu wieku emerytalnego lub w przypadku nabycia wcześniejszych uprawnień emerytalnych przez pracownika. Uczestnictwo w PPE jest dobrowolne, a pierwsze programy zostały uruchomione już w 1999 roku. Więcej na ich temat można przeczytać na stronie firmy Esaliens https://www.esaliens.pl/, która jest prekursorem i liderem zarządzania najdłużej działającego PPE na rynku.

Pracowniczy Program Emerytalny jest bardzo korzystnym rozwiązaniem finansowym – składki, które pracodawca odprowadza co miesiąc, są zwolnione z obowiązkowych danin na społeczne ubezpieczenie. PPE jest również doskonałą opcją dla pracodawców – dziś przy wyborze pracy coraz więcej osób kieruje się także tym, czy zakład pracy oferuje PPE, a pomoc w przyszłościowej budowie kapitału dla pracowników zdecydowanie podnosi morale zespołu pracowniczego. Co istotne, koszty związane z prowadzeniem PPE są dla pracodawcy kosztem uzyskania przychodu, które może odliczyć. Do PPE przystąpić mogą osoby, które pracują u danego pracodawcy ponad 3 miesiące, aż do osiągnięcia 70 lat. Dodatkowym atutem tego systemu jest fakt, że nie trzeba należeć tylko do jednego programu – liczba PPE, w których dany pracownik uczestniczy, ograniczona jest do liczby firm, dla których pracuje.

Główne zasady działania PPE

  • Składka podstawowa jest finansowana przez pracodawcę – to maksymalnie 7%.
  • PPE podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, co tylko potwierdza, że jest w pełni bezpieczny i sprawdzony.
  • Pracodawca zobowiązany jest do przekazywania swoim pracownikom wszystkich ważnych danych na temat zasad funkcjonowania programu, czyli informacji takich jak: nazwa instytucji, która zarządza środkami, forma programu, dane o wysokości składki, sprecyzowanie zasad wypłaty oraz zwrotu środków zebranych na rachunku osoby uczestniczącej w programie, wskazanie przypadków, w których może dojść do likwidacji programu i tego, jakie konsekwencje niesie za sobą likwidacja, a także poinformowane o możliwości składki nie tylko podstawowej, ale także dodatkowej.
  • Po zaprzestaniu pracy u danego pracodawcy, środki PPE można przekazać do PPE u innego pracodawcy lub do IKE (w przypadku nie wybrania takiego rozwiązania dochodzi do zwrotu środków, po potrąceniu 30% od podstawowych składek).

Jesteś pracodawcą i decydujesz się na PPE. Do kogo zwrócić się o pomoc?

Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się wdrażaniem PPE. Jedną z najczęściej polecanych i zajmujących się tematem najdłużej, jest ESALIENS. Firma już od 18 lat opracowuje poszczególnie programy indywidualnie dla każdego klienta, a aktywna pomoc i płynny kontakt z pracodawcą znacznie ułatwiają wsparcie i współpracę. ESALIENS zapewnia także regularny dostęp do wypracowanych przez fundusze wyników, na bieżąco informuje o przepisach, które regulują PPE i wszystkich danych prowadzonych odnośnie tego programu.

PPE jest rozwiązaniem, które daje dużą motywację pracownikom, a także zwiększa ich zaangażowanie i wydajność – nie od dzisiaj wiadomo, że możliwość zapewnienia sobie godnego bytu w przyszłości wpływa na poczucie bezpieczeństwa i satysfakcję z wykonywanej pracy.

Czy PPE jest bezpieczne?

PPE bez wątpienia jest bezpieczne, a świadczą o tym w największej mierze zasady funkcjonowania i nadzoru nad pracowniczym funduszem emerytalnym. Statystyki potwierdzają, że z roku na rok doszło do znacznej stabilizacji PPE, a już w 2015 roku PPE miało formalnie około 400 tys. członków, z tego około 85% czynnych. Warto pamiętać o tym, że PPE jest przeznaczony tylko dla pracowników przedsiębiorstwa, które prowadzi PPE, więc nie można założyć konta dla np. współmałżonka, czy też dziecka.

Podsumowując, PPE to idealne rozwiązanie dla osób, które myślą o swojej przyszłości oraz dla pracodawców, którzy zamierzają wypracować system benefitów, będący podstawą skutecznie realizowanej strategii employer brandingowej firmy.


News jest opinią użytkownika TwojeFinanse i wydawca Portalu nie odpowiada za jego treść. Zgłoś błąd lub nadużycie

Wasze komentarze

Komentarze moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy