TwojeFinanse
1 0 7 lutego, 14:22 TwojeFinanse

PIT online łatwiejszy niż papierowy

Liczba podatników, którzy decydują się rozliczyć PIT online, systematycznie wzrasta.
Żmudne ręczne wypełnianie papierowych formularzy, samodzielne wykonywanie obliczeń zostają zastąpione przez rozliczenie deklaracji podatkowej pit elektronicznie.

Aplikacje na stronach internetowych

Do tego celu wystarczy domowy komputer z dostępem do internetu i program PIT. Na stronach internetowych znajdziemy nie tylko aplikację ministerstwa Finansów, ale też inne bezpłatne programy PIT bardziej intuicyjne, łatwiejsze w obsłudze. Pozwalają w łatwy sposób wypełnić formularze, które można wydrukować albo rozliczyć pit online. Poza samymi aplikacjami służącymi do wypełnienia formularzy podatkowych dostępne jest wiele praktycznych i użytecznych dla podatnika informacji. Są to między innymi objaśnienia dotyczące technicznych aspektów korzystania z aplikacji, broszury zawierające informacje z zakresu prawa podatkowego, w których znajdziemy informacje i odpowiedzi na nasze pytania i wątpliwości. Możemy tam np. uzyskać podpowiedzi, jak najkorzystniej rozliczyć ulgi podatkowe, aby uzyskać możliwie wysoki zwrot podatku. Dzięki nim nasze rozliczenie może przynieść nam obniżenie należnego podatku, gdy np. skorzystamy z preferencyjnego wspólnego rozliczenia dochodów małżonków lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Jak wypełnić pit przez internet

Programy PIT są proste w obsłudze. Do rozliczenia pit online nie musimy posiadać ani specjalistycznej wiedzy informatycznej, ani studiować przepisów prawa podatkowego. Musimy tylko przygotować podstawowe dane i informacje o dochodach uzyskanych w roku podatkowym . Kiedy program uzyska od nas odpowiedzi na proste pytania, sam dobierze odpowiedni formularz podatkowy oraz wymagane do niego załączniki (obowiązujące np. do wykazania ulg podatkowych, dochodów zagranicznych, przychodów z działalności gospodarczej). Informacje o dochodach umieści w odpowiednich polach druku pit. Jeśli przysługują nam odliczenia z tytułu ulg podatkowych, nie musimy szukać rozporządzeń ze szczegółami dotyczącymi ulg, gdyż program dokona odliczeń zgodnie z obowiązującymi limitami. Możemy mieć pewność, że obliczenia będą wykonane prawidłowo. Naszym zadaniem jest tylko prawidłowe podanie danych, a wygeneruje gotową deklarację wraz z załącznikami.

Rozliczając pit online możemy też skorzystać ze wspólnego rozliczenia podatku z małżonkiem albo z dzieckiem. Organizacje pożytku publicznego mogą liczyć na nasze wsparcie 1% podatku. Na portalu podatkowym dostępna jest wyszukiwarka OPP uprawnionych do otrzymania 1 % podatku. Wykaz sporządzony MInistra Pracy i Polityki Społecznej zawiera nazwy oraz numery KRS organizacji, które w danym roku mają status OPP. Program PIT online sam obliczy (i odpowiednio zaokrągli) kwotę 1% podatku, którą możemy przekazać na rzecz wybranej organizacji. Kwoty tej nie musimy samodzielnie przekazywać na konto OPP, jest to obowiązek urzędu skarbowego. My wpisujemy na deklaracji nr KRS organizacji, kwotę, ewentualnie cel szczegółowy i nasze dane kontaktowe do wiadomości organizacji.

Rozliczając pit online oszczędzamy czas i pieniądze ( nie wydajemy na przesyłkę, nie ponosimy opłat dla biura rachunkowego). Rozliczenie pit online to również bezpieczeństwo przesyłanych danych, zminimalizowanie ryzyka błędów i spowodowanych nimi wezwań do urzędów skarbowych. PIT wysłany przez internet automatycznie znajdzie się w systemie komputerowym urzędu skarbowego (urzędnicy nie muszą tracić czasu na przenoszenie danych z deklaracji papierowej) i dzięki temu znacznie wcześniej można otrzymać zwrot nadpłaconego podatku, jeśli taki wynika z rozliczenia.

Złożenie podpisu i wysyłanie deklaracji podatkowych

Deklaracje pit online wysyłamy do urzędu skarbowego poprzez systemu e-Deklaracje. Przed wysłaniem wypełnione druki należy podpisać. W przypadku osób fizycznych, które nie rozliczają się przez pełnomocnika, nie jest wymagany kwalifikowany podpis elektroniczny.. Obowiązuje uproszczony podpis w formie zestawu danych autoryzujących: identyfikator podatkowy:pesel lub NIP, imię, nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania oraz kwota przychodu z rozliczenia za poprzedni rok. Dla pit online za 2016 r. (składanych w 2017) należy podać kwotę przychodu z 2015 roku, wykazaną w deklaracji złożonej w roku 2016. Ważne jest prawidłowe podanie tej kwoty, w przeciwnym przypadku system odrzuci nasze zeznanie i przesłanie pit online nie będzie możliwe. Status prawidłowego przetworzenia formularza oznaczony jest kodem “200”. Dopiero po jego uzyskaniu otrzymamy potwierdzenie otrzymania naszego zeznania przez urząd skarbowi możemy pobrać urzędowe poświadczenie odbioru (UPO).

Zachowanie terminu rozliczenia pit


Rozliczenie pit online umożliwia nam złożenie zeznania podatkowego w dogodnym czasie, po godzinach pracy urzędu czy poczty, w każdy dzień tygodnia. System e-Deklaracje jest dostępny przez całą dobę. Dzięki temu możemy dostosować czas rozliczenia pit online do innych naszych obowiązków. PIT możemy wysłać nawet przed północą w dniu ostatecznego terminu i nie będzie to traktowane jako opóźnienie. Trzeba jednak przed północą (wziąć pod uwagę niespodziewane przerwy połączeń internetowych, spowolnienia pracy serwera, awarie), gdyż wysłanie pit nawet kilka minut po północy jest traktowane jako opóźnienie i zagrożone sankcjami karno skarbowymi.

Artykuł partnera


News jest opinią użytkownika TwojeFinanse i wydawca Portalu nie odpowiada za jego treść. Zgłoś błąd lub nadużycie

Wasze komentarze

Komentarze moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy