TwojeFinanse
1 0 4 stycznia 2017 TwojeFinanse

Oszczędzanie na lokacie to bezpieczeństwo i pewny zysk

Prawie co 5 Polak docenia zalety oszczędzania na lokacie. Stanowi ona bezpieczny sposób na przechowywanie oszczędności w banku. Żeby założyć lokatę, nie trzeba mieć dużego kapitału. Najczęściej wystarczy już 1000 złotych. Od tej kwoty naliczane będą odsetki.

Dlaczego warto oszczędzać

Oszczędzanie to odkładanie nadwyżek finansowych najczęściej po to, by uzyskać pewną większą sumę pieniędzy pozwalającą na sfinansowanie nieprzewidzianych wydatków oraz wydatków planowanych w dalszej lub bliższej przyszłości. Celem krótkoterminowego oszczędzania (w perspektywie np. 6 miesięcy) może być zakup telewizora, pralki lub lodówki, a celem oszczędzania w perspektywie długoterminowej zakup samochodu, mieszkania albo odłożenie sumy wystarczającej na wkład własny do kredytu hipotecznego.

Dzięki oszczędzaniu można także zapewnić sobie wyższy standard życia na emeryturze. Wyniki badań przeprowadzonych w grudniu 2015 roku przez firmą badawczą TNS Polska, opublikowane w raporcie „Skłonność Polaków do dodatkowego oszczędzania na emeryturę – mit czy rzeczywistość?”, pokazują, że 19% Polaków za najlepszy sposób na zapewnienie sobie środków finansowych na emeryturę uważa oszczędzanie na lokacie terminowej.

Polacy chętnie oszczędzają na lokatach

Według danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) podsumowanych w dokumencie „Sytuacja finansowa sektora gospodarstw domowych w II kw. 2016 r.” w drugim kwartale 2016 roku skłonność Polaków do dobrowolnego oszczędzania wzrosła w porównaniu z poprzednim rokiem. Przypisuje się to m.in. programowi 500+, który zwiększył tempo wzrostu dochodów pozostających do dyspozycji gospodarstw domowych. Dane NBP potwierdzają wyniki badania firmy TNS Polska. Z nich również wynika, że jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków sposobów oszczędzania są depozyty krótko i długoterminowe, czyli m.in. lokata oszczędnościowa i konto bankowe.

Lokata wiąże się z niewielkim ryzykiem straty

Jedną z najważniejszych zalet lokaty jest fakt, że wiąże się ona ze znikomym ryzykiem straty. Już w momencie, w którym się ją zakłada, można przewidzieć zysk uzyskany w terminie jej zapadalności. Inaczej niż w przypadku inwestowania bank może zagwarantować, że wypłacona po tym terminie kwota będzie wyższa niż kwota początkowa. Lokaty bankowe są zatem sposobem oszczędzania odpowiednim dla osób, które bardziej niż potencjalny wysoki zysk (wynikający np. z ryzykownego inwestowania w akcje) cenią sobie pewność i bezpieczeństwo swoich pieniędzy.

Mimo że sama specyfika lokaty sprawia, że jest ona bezpiecznym sposobem oszczędzania, warto zadbać o to, aby powierzyć pieniądze zaufanej instytucji. Przede wszystkim dobrze jest sprawdzić, czy bank, który zamierzamy wybrać, nie znajduje się na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), pełniącej nadzór nad polskim rynkiem finansowym. Na liście tej znajdują się instytucje finansowe, które według informacji KNF-u mogą działać niezgodne z prawem lub narażać klientów na straty. Bank, w którym zamierzamy założyć lokatę powinien być ponadto objęty gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Dzięki temu w przypadku bankructwa banku nie stracimy przechowywanych w nim pieniędzy.

Nawet nieduży kapitał może przynieść zysk

Kolejną zaletą lokat jest to, że nawet nieduży kapitał może przynieść zysk. Najczęściej najmniejszą sumą pieniędzy, którą można odłożyć na lokacie jest 1000 zł. Taką sumę można zgromadzić na koncie oszczędnościowym, a następnie umieścić na lokacie. Ostateczny zysk z lokaty zależy od kwoty początkowej i oferowanego przez bank oprocentowania. Im są one wyższe, tym więcej zyskamy w terminie zapadalności lokaty. Obecnie oprocentowanie lokat rzadko przekracza 2%. Niektóre banki w ramach promocji oferują jednak wyższe oprocentowanie, np. dla nowych klientów, którzy zakładają pierwszą lokatę. Może ono wynosić nawet 4%. Warto zatem skorzystać z takiej oferty.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty oszczędnościowej

Jako wadę lokat często przytacza się fakt, że pieniądze są na niej „zamrożone”. Oznacza to, że najczęściej, aby przyniosła zysk, trzeba doczekać do terminu jej zapadalności. Jeśli więc zakładamy lokatę na 12 miesięcy, w przypadku wcześniejszego jej zerwania nie możemy liczyć na odsetki. Dla tych, którzy chcą móc bez tego typu konsekwencji wcześniej dysponować swoimi oszczędnościami, przeznaczone są jednak lokaty krótkoterminowe, np. na 3 albo 6 miesięcy. Jeśli więc przewiduje się, że w najbliższych miesiącach trzeba będzie skorzystać z oszczędności, lepiej jest założyć lokatę na krótszy okres.

Często wyższe oprocentowanie oferowane jest w przypadku lokat na nowe środki. W ten sposób rozumiane są pieniądze, które w określonym terminie wpłyną na konto klienta z innego źródła. Takimi środkami mogą być na przykład otrzymana pensja, zwrot podatku, przelew od innej osoby albo nagroda pieniężna. W takim przypadku można liczyć nawet na oprocentowanie wynoszące 2% w skali roku. Preferencyjne oprocentowanie lokat na nowe środki jest zatem kolejnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwania najlepszej lokaty bankowej.


News jest opinią użytkownika TwojeFinanse i wydawca Portalu nie odpowiada za jego treść. Zgłoś błąd lub nadużycie

Wasze komentarze

Komentarze moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy