TwojeFinanse
15 6 3 kwietnia 2018 TwojeFinanse

Konta bankowe - czym się kierować przy jego wyborze?

Na polskim rynku funkcjonuje obecnie ponad 20 banków, spośród których praktycznie każdy oferuje co najmniej kilka wariantów rachunku osobistego. Oznacza to, że klient zainteresowany otwarciem konta prywatnego ma do wyboru kilkadziesiąt, jeśli nie ponad 100 produktów, które w mniejszym lub większym stopniu różnią się pod względem kosztowym i funkcjonalnym. Czym powinien zatem kierować się, by wybrać najlepszy dla siebie rachunek?

Dobre bankowe konto prywatne to przede wszystkim takie, które odpowiada na faktyczne potrzeby i oczekiwania danego klienta. Często korzysta z gotówki? Powinien wybrać bank, który zapewnia bezprowizyjne wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju. Regularnie podróżuje za granicę? Przydadzą mu się korzystne przewalutowania i bezpłatne bankomaty zagraniczne. Zamierza korzystać głównie z bankowości internetowej? Istotny będzie dostęp do przejrzystego systemu transakcyjnego i możliwość przeprowadzania za jego pomocą jak największej liczby różnych operacji bankowych. Jakie jeszcze kwestie mogą okazać się istotne przy wyborze konta indywidualnego?

Opłaty za prowadzenie konta prywatnego i kartę płatniczą

Korzystanie z konta bankowego powinno być oczywiście niedrogie, a najlepiej darmowe. Dwa najistotniejsze rodzaje kosztów, z którymi trzeba się liczyć, to opłata za prowadzenie rachunku oraz za użytkowanie karty płatniczej. Dziś, w przypadku większości kont z oferty standardowej występuje przede wszystkim ta druga, przy czym najczęściej i tak można jej uniknąć spełniając określone kryteria. Dobrze jest zatem wybrać ofertę, gdzie kryteria te będą możliwie jak najłatwiejsze do spełnienia, np. dokonanie w ciągu miesiąca 5 transakcji lub płatności na łączną kwotę 200-300 zł.

Koszty operacji bankowych

Ważne są również koszty samych operacji bankowych, zwłaszcza tych, z których najczęściej zamierza korzystać klient. Na koszt przelewów internetowych i wypłat z bankomatów powinien zwrócić uwagę w zasadzie każdy. Dla klientów, którzy prowadzą budżet domowy i za pośrednictwem danego konta chcą opłacać rachunki o charakterze cyklicznym (gaz, prąd, abonament telewizyjny, itp.), istotne będą również opłaty za ustanawianie i odwoływanie poleceń zapłaty oraz przelewów stałych. Trzeba przy tym pamiętać, że koszt realizacji danej operacji różni się w zależności od wybranego kanału dostępu do bankowości – internetowy jest oczywiście tańszy od tradycyjnego.

Produkty oszczędnościowe i inwestycyjne

Ponieważ konto osobiste otwiera drogę do kolejnych produktów i usług bankowych, od razu należy sprawdzić, jak w tym zakresie prezentuje się dana oferta. Dla klientów zainteresowanych korzystnym lokowaniem swoich nadwyżek finansowych, istotny będzie dostęp do atrakcyjnie oprocentowanych lokat terminowych oraz rachunków oszczędnościowych. Powinni oni również zwrócić uwagę na kwestię dostępności platformy transakcyjnej, umożliwiającej łatwy zakup i sprzedaż jednostek funduszy inwestycyjnych (takie udogodnienie zapewniają np. konta indywidualne Deutsche Bank: https://www.deutschebank.pl/klienci-indywidualni/konta.html).

Dodatkowe udogodnienia

Konta osobiste mogą zapewniać możliwość korzystania z innych mniej lub bardziej przydatnych dla danego klienta udogodnień. Przelewy natychmiastowe, programy systematycznego oszczędzania, aplikacja mobilna, menedżer finansów pozwalający planować i kontrolować wydatki, czy też programy rabatowe i lojalnościowe – to tylko niektóre dodatki, które mogą zwiększyć atrakcyjność danego rachunku. Klient powinien zatem wybrać takie konto, które zapewni mu dostęp do możliwie jak największej liczby istotnych dla niego funkcji, w możliwie jak najniższej cenie.

Artykuł sponsorowany


News jest opinią użytkownika TwojeFinanse i wydawca Portalu nie odpowiada za jego treść. Zgłoś błąd lub nadużycie

Wasze komentarze

Komentarze moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy