TwojeFinanse
1 0 29 sierpnia 2016 TwojeFinanse

Ile kosztuje prąd? Zobacz, za co dokładnie płacisz!

Kiedy płacimy za prąd, większość z nas nie przygląda się dokładnie wszystkim cyfrom widniejącym na fakturze. Tymczasem opłata za energię czynną, czyli rzeczywiste zużycie energii w danym okresie rozliczeniowym, to kluczowy, lecz nie jedyny czynnik mający wpływ na ostateczny koszt. Warto wiedzieć, za co dokładnie płacimy – dowiedz się więcej!

Opłata ze energię czynną

Kluczową dla wysokości naszego rachunku kwotą jest faktycznie opłata za energię czynną, czyli za energię, którą zużyliśmy w konkretnym okresie rozliczeniowym. Zużycie energii liczone jest w kWh. Warto pamiętać, że w przypadku wyjątkowo wysokich opłat możemy zawsze zdecydować się na zmianę dostawcy prądu – dobrze jest korzystać ze specjalnych porównywarek, dzięki którym znajdziemy najlepszą ofertę. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że cena prądu to bardziej skomplikowana kwestia – oprócz rzeczywistego zużycia składają się na nią także inne różnego rodzaju opłaty.

Czym jest opłata handlowa?

Za faktyczne zużycie prądu płacimy dostawcy prądu. Podobnie dzieje się w przypadku opłaty handlowej – pieniądze z tego tytułu trafiają do naszego dostawcy energii. Warto jednak wiedzieć, że coraz większa część dostawców rezygnuje z jej naliczania. Za co tutaj płacimy? Otóż ponosimy koszty obsługi, a także fakturowania i naszego rozliczenia. Wysokość opłaty handlowej wyrażana jest w złotych na miesiąc.

Czym są opłaty dystrybucyjne?

Drugą grupę opłat stanowią tzw. opłaty dystrybucyjne, czyli te, które zapłacimy operatorowi systemu dystrybucyjnego. Są one związane z samą usługą transportowania energii elektrycznej do naszego domu, utrzymaniem sieci przesyłowych itp. Możemy wyróżnić następujące opłaty: opłata abonamentowa, opłata przejściowa, składnik stały stawki sieciowej, składnik zmienny stawki sieciowej, stawka jakościowa. W przypadku opłaty abonamentowej płacimy po prostu za dokonanie odczytu licznika. Jej wysokość zależy od tego, jak często inkasent musi udawać się do naszego domu, aby tego dokonać – kluczowa jest zatem długość okresu rozliczeniowego. Im dłuższy, tym opłata będzie niższa. Opłata przejściowa obowiązywać ma do 2027 roku, a jej wysokość zależy od tego, ile energii rocznie zużywamy. Jest ona związana z kwestią rozwiązania kontraktów długoterminowych z elektrowniami (zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej). Kolejna opłata to składnik stały stawki sieciowej. Płacimy go, aby pokryć koszty wiążące się z rozwojem i bieżącą eksploatacją sieci dystrybucyjnej oraz przesyłowej. Podobną rolę spełnia składnik zmienny stawki sieciowej, jednak w tym przypadku wysokość opłaty uzależniona jest od zużycia energii. Oprócz tego musimy zapłacić jeszcze stawkę jakościową. Jest ona związana z korzystaniem z krajowego systemu elektroenergetycznego. Z tej opłaty pokrywa się koszty utrzymania całego systemu; pozwala to m.in. na zachowanie jakości usługi oraz niezawodność dostaw.

Rachunek za prąd zawiera wiele różnych opłat, które często nam umykają. Tymczasem dobrze jest mieć świadomość, za co dokładnie płacimy, a także analizować na bieżąco, jakie rozwiązania będą dla nas bardziej opłacalne.


News jest opinią użytkownika TwojeFinanse i wydawca Portalu nie odpowiada za jego treść. Zgłoś błąd lub nadużycie

Wasze komentarze

Komentarze moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy