TwojeFinanse
2 0 1 czerwca 2017 TwojeFinanse

Fundusze private equity

Menedżerowie właścicielami firmy

Nierzadko menedżerowie firm są bardziej zaangażowani w rozwój przedsiębiorstwa niż sami właściciele czy udziałowcy. Dodatkową przewagą jest doskonała znajomość firmy, wiara w biznes i silna motywacja do dalszych przedsięwzięć, innowacji i podbijania rynku. Obecni właściciele mogą przymierzać się bądź rozważać sprzedaż swojego przedsiębiorstwa. Taka informacja może nie być oficjalną czy oczywistą, ale dla doświadczonych menedżerów wyczucie takich nastrojów i zamiarów powinno być dość oczywiste i łatwe do stwierdzenia.

Jeśli już widoki na chęć sprzedaży firmy są coraz bardziej prawdopodobne, zarówno kadra zarządzająca jak i pracownicy może mieć obawy co do swojej przyszłości i dalszej kariery zawodowej. Taki moment w życiu przedsiębiorstwa to czas, w którym warto rozważyć wzięcie spraw w swoje ręce i przymierzyć się do kontynuowania zarządzania firmą nadal w charakterze prężnego, kreatywnego menedżera, ale dodatkowo też właściciela.

Decyzja o wykupie firmy może wydawać się trudna, ryzykowna i kosztowna, ale ma też wiele korzyści: praca „u siebie”, realny wpływ na przyszłość firmy i wyższe dochody.

Wykup menedżerski (Management Buy Out i Management Buy In)?

Management Buy Out (MBO) to transakcja wykupu firmy przez menedżerów od dotychczasowych właścicieli bądź udziałowców. Management Buy In (MBI) to również wykup przez menedżerów, ale spoza przedsiębiorstwa. Menedżerowie zarządzający spółką mogą dokonać takiego wykupu samodzielnie lub we współpracy z wybranym partnerem kapitałowym, np. z funduszem private equity i w taki sposób stają się właścicielem większościowego pakietu udziałów lub akcji. Zmiana relacji z menedżerskich na właścicielskie oznacza większą samodzielność i odpowiedzialność, ale też zdecydowanie wyższy prestiż i większy wpływ na przyszłość dobrze znanego przedsiębiorstwa.

Wsparcie funduszy typu private equity

Avallon tworzy i zarządza funduszami private equity i ma już wieloletnie doświadczenie w tym obszarze Od roku 2001 spółka uczestniczyła w ponad 100 transakcjach wspólnie z menedżerami. Avallon jest liderem i pionierem na rynku wykupów menedżerskich.

Przy transakcjach o wyższej wartości, przekraczającej kilka milionów złotych, transakcje wykupu menedżerskiego są realizowane i inicjowane przez fundusze private equity. Jak podkreślają pracownicy spółki Avallon, specjalizującej się w zarządzaniu funduszami private equity, ostatnie lata pokazują, że jeśli tylko menedżerowie są dostatecznie zmotywowani, są w stanie zorganizować finansowanie i przejąć kontrolę nad firmą, praktycznie bez względu na jej wielkość. W przypadku transakcji przy udziale tego rodzaju funduszy istotne jest przygotowanie przez menedżerów planu działalności przedsiębiorstwa po nabyciu, strategii itd. Ponadto ważne jest uczestnictwo kapitałowe menedżerów w transakcji oraz porozumienie między funduszem a menedżerami w zakresie relacji właścicielskich. Te ostatnie mogą określać programy motywacyjne dotyczące możliwości objęcia dodatkowych pakietów akcji bądź udziałów.

Na czym polega wykup przedsiębiorstwa przy udziale funduszy private equity?

Fundusze private equity kupują udział lub akcje przedsiębiorstw i dokładają starań, aby wartość danego przedsiębiorstwa dynamicznie i znacząco wzrosła. Celem takich założeń, jest dalsza odsprzedaż udziałów bądź akcji w perspektywie następnych kliku lat z jak największym zyskiem. W tym aspekcie spotykają się interesy funduszy są z interesem innych udziałowców wykupowanej firmy. Obu podmiotom w równym stopniu zależy na wzroście wartości przedsiębiorstwa. Fundusz potrzebuje więc ludzi, którzy zbudują większą wartość spółki.

Kapitał menedżerów a udział funduszy Avallon

Zaangażowanie finansowe menedżerów to najczęściej minimalna kwota na poziomie rocznego wynagrodzenia lub wyższa Bankiudzielają kredytu na pozostałąw część wykupu. Jeśli dochodzi do takiej transakcji wykupu z pomocą finansowania pochodzącego z banku, jest to wykupi lewarowany (LBO - Leveraged Buy Out). Jednak wydaje się, że nie tyle ważna jest sama kwota czy forma finansowania, którą dysponują bądź organizują menedżerowie, ale to jak bardzo wierzą w biznes. Wysokie zaangażowanie menedżerów działa pozytywnie na menedżerów ze strony funduszy Avallon, którzy oceniają potencjał inwestycji i słuszność jej podjęcia.

Udane transakcje wykupu menedżerskiego z udziałem Avallon

W 2014 r. szwedzki MPS Holding AB sprzedał MPS International (polski producent m.in. kosmetyków oraz środków czystości produkowanych pod markami własnymi klientów) funduszowi Avallon MBO Fund II. Inicjatorem transakcji była prezes spółki oraz zewnętrzny menedżer, który widział swoją przyszłość w zarządzie organizacji.

Sukcesem zakończył się również wykup polskiego biznesu światowego lidera produkcji papierniczej Kimberly-Clark. Menedżerowie zaprosili do wykupu łódzki fundusz Avallon i od sierpnia 2013 r. Kimberly-Clark Polska zmieniła się w Velvet Care.

To tylko nieliczne przykłady z działalności spółki Avallon, zakończone dużymi sukcesami dla każdej ze stron transakcji. Eksperci Avallon prognozują, że wykupów menedżerskich z udziałem funduszy private equity będzie coraz więcej, a systematyczny wzrost rynku w tym zakresie widoczny jest od kilku lat.


News jest opinią użytkownika TwojeFinanse i wydawca Portalu nie odpowiada za jego treść. Zgłoś błąd lub nadużycie

Wasze komentarze

Komentarze moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy