TwojeFinanse
1 0 19 października 2016 TwojeFinanse

Fundusze inwestycyjne – co warto wiedzieć?

Rozpoczynając przygodę z funduszami inwestycyjnymi, masz prawo czuć się zagubionym pośród licznych regulacji, ofert, terminów czy zwrotów. Nie poddawaj się jednak zbyt wcześnie i rozgryź temat funduszy, wybierając ofertę najlepszą dla siebie. Co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz tę przygodę? Skorzystaj z naszych podpowiedzi i podejmij rozsądną decyzję.

Czym są fundusze inwestycyjne?

Fundusze inwestycyjne to nic innego jak jeden ze sposobów lokowania oszczędności, polegający na zbiorowym lokowaniu środków pieniężnych, które wpłacane są przez uczestników danego funduszu. Aby dołączyć do grona uczestników, należy wybrać najlepszą dla siebie ofertę i dokładnie zapoznać się z jej wytycznymi, dotyczącymi także minimalnej kwoty niezbędnej do nabycia jednostek uczestnictwa. Fundusze inwestycyjne są metodą inwestowania obarczoną pewnym ryzykiem, którego niestety nie da się całkowicie wyeliminować. Zanim podpiszesz umowę, dobrze dopasuj ofertę do swoich potrzeb i możliwości, aby ryzyko inwestycyjne było możliwie jak najmniejsze.

Na co musisz zwrócić uwagę?

Decydując się na lokowanie oszczędności przy pomocy funduszy inwestycyjnych, warto obrać odpowiednią strategię, której będziesz się trzymać aż do zakończenia okresu inwestowania. Dzięki niej zminimalizujesz ryzyko inwestycyjne i będziesz mógł cieszyć się wysoką stopą zwrotu. W strategii mile widziane będzie określenie przede wszystkim horyzontu czasowego, rodzaju funduszu, momentu rozpoczęcia inwestycji, maksymalnej straty kapitału jaką dopuszczasz oraz momentu zakończenia inwestycji. Te wszystkie elementy są kluczowe na drodze do wybrania najlepszej oferty, która będzie maksymalnie dopasowana do Twoich potrzeb i możliwości.

Podczas inwestowania w fundusze inwestycyjne istotne jest również wyeliminowanie emocji... To właśnie one często przeszkadzają w podjęciu właściwej decyzji, także jeśli chodzi o ryzyko inwestycyjne. Jak się ich pozbyć? Odpowiednio sformułowana strategia powinna skutecznie pomóc, dlatego jej określenie na samym początku jest niezwykle istotne.

A co z celem i czasem trwania funduszu? To równie istotne kwestie, które musisz rozważyć. Musisz wiedzieć, że im dłuższy horyzont inwestycyjny, tym większa akceptowalność ryzyka. Dlatego w przypadku funduszy akcyjnych warto postawić na okres minimum 5-7 lat, co przyniesie Ci gwarancję opłacalności decyzji i satysfakcjonującą stopę zwrotu. Jeśli obawiasz się dużej ilości obowiązków z powodu zarządzania funduszem, robisz to zupełnie niepotrzebnie. Ty, jako uczestnik, nie będziesz mieć praktycznie żadnych zobowiązań, ponieważ zarządzanie danym funduszem inwestycyjnym jest powierzone wybranej osobie z Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Aby wybrać mądrze i zyskać na tym, najważniejsze jest objęcie odpowiedniej strategii, określenie celów i horyzontu czasowego oraz wyeliminowanie emocji, które bardzo często przeszkadzają w tejże branży. Zrezygnowanie z uczestnictwa w danym funduszu nie będzie skomplikowane. W każdej chwili możesz wycofać pieniądze, które wpłyną z powrotem na Twoje konto, ponieważ nie zostają one zamrażane, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnej lokaty bankowej.

Artykuł partnera


News jest opinią użytkownika TwojeFinanse i wydawca Portalu nie odpowiada za jego treść. Zgłoś błąd lub nadużycie

Wasze komentarze

Komentarze moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy