TwojeFinanse
2 0 1 lutego 2017 TwojeFinanse

Co czyni bankowość prywatną tak wyjątkową usługą?

Już od blisko 300 lat bankowość prywatna wyznacza trendy w rozwoju usług finansowych, a angielskojęzyczne określenie „private banking” to swoisty synonim najwyższej jakości obsługi, szytej na miarę oferty produktów inwestycyjnych, pełnego profesjonalizmu, ale też elitarności.

Początki bankowości prywatnej we współczesnym rozumieniu tego słowa sięgają XVIII wieku. Brytyjska arystokracja zwróciła się wówczas do tamtejszych bankierów z ideą stworzenia banków, które obsługiwałyby tylko i wyłącznie przedstawicieli wyższych sfer. Była to reakcja na zmiany w bankowości, które od dłuższego już czasu zachodziły w Europie: kupcy i mieszkańcy miast bogacili się, więc banki (tradycyjnie obsługujące rody panujące, wyższy kler i szlachtę) zaczęły otwierać swe podwoje także dla tych grup klientów. Bank prywatny miał w swych założeniach świadczyć wysokiej jakości obsługi wyłącznie dla osób wysoko urodzonych, które najczęściej odziedziczyły swój majątek. Tytuł lorda lub hrabiego był warunkiem sine qua non, aby zostać klientem takiego banku, podobnie zresztą jak list polecający od innego arystokraty, już korzystającego z takich usług.

Obraz bankowości prywatnej zmienił się w XIX stuleciu, gdy rozmaici self-made mani zaczęli zbijać fortuny, dzięki sukcesom odnoszonym w biznesie; oni również zapragnęli skorzystać z ekstraklasy usług finansowych. Stąd już krok do współczesnego przekroju klientów banków prywatnych. Dziś to przede wszystkim prywatni przedsiębiorcy, przedstawiciele wyższego managementu , osoby wykonujące wolne zawody, ale także artyści, sportowcy i politycy. Swoje oddziały bankowości prywatnej mają wszystkie największe instytucje finansowe o międzynarodowym zasięgu jak np. niemiecki Deutsche Bank. W Wielkiej Brytanii i Szwajcarii działają wciąż (często nieprzerwanie od 200 lat) małe banki prywatne, które po dziś dzień hołdują tradycji sięgającej okresu Oświecenia i do grona swych klientów zapraszają wyłącznie członków najznamienitszych rodów ze Starego Kontynentu. Bank prywatny w XXI wieku to instytucja bardziej egalitarna, jeśli chodzi o możliwość skorzystania z jego usług, choć w dalszym ciągu elitarna i ekskluzywna. Jak zostać klientem banku prywatnego?

O możliwości skorzystania z usług private banking decyduje posiadany majątek oraz potencjał inwestycyjny

Klientów banku prywatnego łączy fakt posiadania majątku w odpowiedniej wysokości, który stanowi przepustkę do grona osób korzystających z usług bankowości prywatnej. Na Zachodzie o takich osobach mówi się, że są HNWI (skrót od wyrażenia high net wealth individual), czyli „bardzo zamożni”. Jaka suma na koncie oznacza wejście do grupy HNWI, a tym samym do grona potencjalnych klientów banku prywatnego? Zależy to od kryteriów obowiązujących w każdym z banków, ale przyjęło się uważać, że niezbędny do tego jest kapitał w wysokości min. jednego miliona złotych, euro, dolarów lub funtów. Przy czym nie jest to sztywny warunek. Osoba, która posiada majątek o niższej wartości, ale bank prywatny uzna, że jej potencjał inwestycyjny jest obiecujący, także może zostać jego klientem. Wynika to z faktu, że jednym z głównych zadań private banku jest aktywne pomnażanie środków należących do ich klientów.

Bieżąca obsługa finansowa i o wiele więcej , czyli bogata oferta banku prywatnego

Bank prywatny nie tylko zapewnia klientowi pełną obsługę finansową, ale także zajmuje się planowaniem i realizacją działań na rzecz pomnażania jego majątku;

Bankowość prywatna to także szereg dodatkowych usług, nie tylko o finansowym charakterze, z których nie mogą korzystać klienci banków uniwersalnych.

Na początku podkreślono, że oferta banków prywatnych przewyższa zakres usług proponowanych pozostałym klientom indywidualnym. Dzieje się tak, ponieważ jest ona zawsze „szyta na miarę”, zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami i potrzebami każdego klienta. Private bank nie tylko zajmuje się pełną obsługą finansową (konto osobiste i firmowe, produkty kredytowe, karty płatnicze), ale – jak również już wspomniano – także zwiększaniem kapitału należącego do klienta, w oparciu o ustaloną z nim strategię inwestycyjną Dodatkowo specjaliści z banku prywatnego (wśród nich osobisty doradca klienta – symbol bankowości prywatnej) obejmą obsługą wszelkie kwestie finansowe firmy należącej do klienta, jak też doradzą w kwestii zakupu lub sprzedaży nieruchomości oraz dzieł sztuki. Dodatkowo klient banku prywatnego może być pewien, że jakość usług oraz krótki czas ich realizacji zostaną utrzymane niezależnie od tego, gdzie na świecie będzie się w danej chwili znajdował. Dlatego też bankowość prywatna nie bez kozery nazywana jest bankowością bez granic. Wejście do grona klientów bankowości prywatnej to także możliwość skorzystania z jednej lub kilku dodatkowych usług, niedostępnych dla pozostałych klientów. Osobisty doradca zarezerwuje dla usługobiorcy bilety lotnicze oraz transport na i z lotniska, jak też zadba o rezerwację biletów na wydarzenie sportowe czy premierę teatralną. Banki prywatne nierzadko organizują zamknięte wydarzenia, aby w ten sposób dodatkowo podziękować swoim klientom za zaufanie i jeszcze bardziej podkreślić, jak wyjątkową grupę osób tworzą.Artykuł partnera


News jest opinią użytkownika TwojeFinanse i wydawca Portalu nie odpowiada za jego treść. Zgłoś błąd lub nadużycie

Wasze komentarze

Komentarze moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy