AndrzejO
0 3 8 czerwca 2009 AndrzejO

„Braliśmy czarnoskórych i wciskaliśmy im kredyty”

Źródło: http://gospodarka.gazeta.pl/Gielda/1,85951,6697529,Rasizm...

Braliśmy na cel czarnoskórych mieszkańców i wciskaliśmy im drogie kredyty hipoteczne - zeznają pracownicy banku Wells Fargo. A szefowie innej instytucji sprzedającej takie kredyty mają zarzuty, że oszukiwali giełdowych inwestorów.

W USA zaczyna się szukanie winnych zapaści na rynku kredytów hipotecznych subprime, czyli pożyczek dla osób o niskiej wiarygodności kredytowej i o niskich dochodach. Pęknięcie bańki w tym sektorze w 2007 r. doprowadziło do obecnego kryzysu finansowego i gospodarczego.

Piątkowy "New York Times" cytuje zeznania byłych pracowników jednego z największych amerykańskich banków - Wells Fargo - złożone w procesie, jaki wytoczyły mu władze miasta Baltimore. Zarzucają one bankowi, że z premedytacją wciskał ryzykowne kredyty hipoteczne czarnoskórym mieszkańcom Baltimore. Setki takich kredytobiorców w końcu przestało spłacać pożyczki i potraciło domy, a miasto straciło na tym dziesiątki milionów dolarów.

Beth Jacobson, była pracownica działu kredytów hipotecznych (biała), opisuje, że Wells Fargo "uważał społeczność czarnoskórych mieszkańców za żyzny grunty do pożyczek typu subprime". - Celowaliśmy prosto w nich - zeznała. Powstał nawet specjalny dział, który brał na cel kościoły, do których uczęszczali czarnoskórzy, bo pastorzy mogli przekonać członków swoich parafii do zaciągania kredytów. Na dodatek, jak twierdzi Jacobson, części takich kredytobiorców wmuszano droższe pożyczki subprime, choć kwalifikowaliby się również na normalne kredyty.


News jest opinią użytkownika AndrzejO i wydawca Portalu nie odpowiada za jego treść. Zgłoś błąd lub nadużycie

Wasze komentarze

Komentarze moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy