Kasia
0 0 30 maja 2009 Kasia

Bank Northern Rock był ryzykowny już w 2004 roku

Źródło: http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,6667567,W_...

Według "Financial Times", brytyjski bank Northern Rock, który w 2007 roku wpadł w kłopoty, a następnie został znacjonalizowany, już w 2004 roku tamtejsi regulatorzy uznali za "słabe ogniwo" w krajowym systemie bankowym.

W opublikowanym w sobotę artykule dziennik ujawnia, że testy przeprowadzone w 2004 roku przez brytyjskiego regulatora rynku usług finansowych FSA (Financial Services Authority), resort skarbu oraz Bank of England (bank centralny), wykazały, że model biznesowy Northern Rock jest ryzykowny.

Dziennik wyjaśnia, że regulatorzy użyli w symulacji modelu, w którym sprawdzali, jak banki poradzą sobie z nagłym kryzysem na rynku hipotecznym i brakiem pieniędzy z banków zagranicznych. Testy ujawniły, że Northern Rock jest podatny na zawirowania, a jego kłopoty mogą wywrzeć "efekt domina" na inny bank - HBOS.

"Financial Times" podkreśla, że fakt wykrycia tych nieprawidłowości zaprzecza twierdzeniom, iż upadku Northern Rock - pierwszej ofiary kryzysu na rynku kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii - nie można było przewidzieć.

Jesienią 2007 roku klienci Northern Rock zaczęli masowo wycofywać swoje depozyty. Bank został wsparty przez Bank of England, ale jego kondycja okazała się gorsza niż sądzono i na początku 2008 roku został znacjonalizowany. HBOS zaś został przejęty przez grupę bankową Lloyds.


News jest opinią użytkownika Kasia i wydawca Portalu nie odpowiada za jego treść. Zgłoś błąd lub nadużycie

Wasze komentarze

Komentarze moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy